30.09.09 г.

Номинации Оскар за филмови костюми

Номинираните тази година за най-добър дизайн на костюм от средата на 20-ти век и късните години на 70-те до Англия през 18-ти век и елегантните години на 40-те. Ето и скиците, които оживяват на големия екран.
gal_sketches_01
Този костюм от 50-те на Алберт Волски показва героинята на Кейт Уинслет от Revolutionary Road(“Революционен път“).
gal_sketches_08
Скицата показва виждането на Волски за героя на Лео Ди Каприо Франк Уилър в Revolutionary Road(“Революционен път“).
gal_sketches_02
За „Странния случай с Бенджамин Бътън“ Жаклин Уест създала дизайна на костюмите на главните герои, в които се съчетават модни тенденции от 1918 година до 2005.
Тази червена рокля била създадена за героинята на Кейт Бланшет Дейзи.
gal_sketches_03
Брад Пит като малкия Бенджамин Бътън.
gal_sketches_09
Друг костюм за Бенджамин.
gal_sketches_18
Брад Пит, очилат и с палто.
gal_sketches_05
Тараджи П. Хенсън като Куини в „Странния случай с Бенджамин Бътън“ с кафявата си одежда.
05_Flatbed_2 - FEBRUARY
За „Дукесата“ номинираният за пръв път Майкъл О’Конър прави богат дизайн за дрехите и перуката на звездата Кийра Найтли.
gal_sketches_12
Найтли играе героинята Джорджиана, дукеса на Девъншир.
gal_sketches_07
Още една блестяща скица за филма.
gal_sketches_10
Работата на Катрин Мартин за „Австралия“ е с далеч по-голяма класа от „Мулен Руж“ през 2001 година.
Тук е една от многото превъплъщения на Никол Кидман като лейди Сара Ашли.
gal_sketches_06
Вижданията на Мартън за стилизиран парижки шик.
gal_sketches_14
Елегантност за „Австралия“…
gal_sketches_15
Стилът на Сан Франциско според Дани Гликър се отразява в дрехите на Milk. Шон Пен – номиниран за най-добър актьор в ролята му на Харви Милк.
gal_sketches_16
Ето го и Джош Бролин като Дан Браун.
gal_sketches_17
Костюмът на Емил Хърш в ролята на активиста Клив Джоунс.
gal_sketches_11
Джеймс Франко играе гаджето на Милк – Скот Смит.
gal_sketches_04
Диего Луна е любовникът в по-късен етап – Джак Лира.

източник - Клюки.бг

22.09.09 г.

CG - BG - български сайт за компютърна графика

CG - BG е новият български сайт за компютърна графика. В него можете да намерите подходящи текстури, полезни видео уроци, съвети от професионалисти, удобни и  функционални плъгини, както и всичко необходимо за Вашата работа или хоби.

21.09.09 г.

Формиране на навици - Основи на психологията

Навикът се изгражда постепенно, неговото формиране преминава през три основни фази:

Първата фаза обхваща изучаването и овладяването на отделните движения и обединяването им в едно действие. На този първоначален етап действието се извършва бавно и несигурно, допускат се грешки и излишни движения, липсва пълна координация между отделните движения. Действието се извършва при пълен контрол на съзнанието, с пълна съсредоточеност на вниманието, изразходва се излишна енергия. Когато някой се учи да кара кола, отначало трудно може едновременно да работи с кормилото и лоста за скоростите и да следи пътната обстановка. Той допуска грешки, трудно преминава от едно движение към друго в необходимата последователност, изпитва напрежение и цялото му съзнане е съсредоточено в извършваното действие, движенията му са неуверени и некоординирани.

Втората фаза в изграждането на навика обхваща отстраняването на навика обхваща отстраняването на грешките и постигането на пълна координация на движенията. Действието се извършва без излишно напрежение, заема се съответната най-удобна поза. На този етап от развитието на навика обаче е необходима все още пълна съсредоточеност и контрол на съзнанието.

През третата фаза в изграждането на навика се усъвършенства и автоматизира действието чрез упражняване. Движенията стават точни, координирани и по-бързи. Намалява и контролът на съзнанието, което дава възможност за по-голяма разпределеност на вниманието. Автоматизирането на действието обаче не означава напълно изчезване на контрола на съзнанието - навикът не е несъзнателен автоматизъм. Постигането на все по-голямо съвършенство на изпълнението на действието означава изместване на вниманието от изпълнителските движения към по-висока ефективност и качество на резултата. Пианистът - виртуоз, след като напълно е овладял техниката на свиренето, се стреми към по-високо майсторство и интерпретиране на творбата.

Най-висока степен на овладяване на навика е майсторството - бързото, точното и творческо изпълнение на дейността.

Условия за формиране на навиците спомагат редица обективни и субективни фактори.
Обективни фактори за изграждане на навиците са брагоприятната работна обстановка, доброто качество на материалите, съоръженията, инструментите, машините, уредите.
Към субективните фактори за формиране на навиците се отнасят доброто състояние, мотивите, интересите на индивида и неговите волеви качества. Важно условие за изграждането на навиците са и взаимоотношенията в колектива, неговата целенасоченост, емоционален "климат".
Между различните навици съществува връзка и взаимодействие. Старите навици влияят върху новите положително и обратно - старите навици могат да пречат за усвояването на нови навици. Полезното пренасяне на едни навици върху други се наричат трансфер (пренос). Вредно влияние на навиците, затрудняващо изграждането на нов навик, се нарича интерференция на навиците. При продължително откъсване от дадена дейност навикът се деавтоматизира и за неговото възстановяване са нужни нови усилия. Ако след овладяването на чужд език дълго време престанем да говорим на него, изпоздването му става все по-трудно. Добър работник, който е прекъснал няколко години работата си на струг, не изпълнява тази дейност с предишното съвършенство. Ако след завършването на училище дълго време не се занимаваме с учебна дейност, настъпва деавтоматизация на учебните навици.

17.09.09 г.

Какво означава "Фън Шуй"

Буквално преведено FENG SHUI означава “вятър и вода” – две от природните стихии. Термините ФЪН ШУЙ, ФЕНГ ШУЙ, ФЕН ШУЙ, ФЪН ШУЕЙ означават едно и също, разликата идва от различната транскрипция.
Това е и наука и изкуство. Наука - защото има сериозна теоретична основа, както и свои уреди (компас, багети, радиестезично махало и др.), формули, таблици, изчисления. Изкуство – защото всяко място изисква индивидуален и творчески подход. Общите препоръки са малко, индивидуалните са съобразени с конкретното място и конкретните хора.
На картинката е китайски компас, съдържащ много информация в кръговете около магнитната стрелка.




Каква е целта му?
ФЪН ШУЙ разглежда дома като жив организъм. Принципите са аналогични на тези в акупунтурата. Ако енергията в нашето тяло се движи свободно, ако тя е в достатъчно количество, то ние сме здрави. Ако, обаче енергията се блокира - ние се разболяваме. Домовете, в които живеем също са изпълнени с невидима жизнена сила, която се нарича Ци. Затова домът изисква не по-малко внимание от тялото ни. Целта е енергиите в него да текат плавно и безпрепятствено. Повече свежа, жизнена енергия осигурява по-здравословна среда за човека. Той се чувства комфортно на такова място, спи добре, боледува по-малко, по-лесно решава проблемите си, повече му върви. Балансираната среда осигурява храна за енергийната система на човека, тя го подкрепя.


Историята. Кой го използва в днешно време?
Идва от Изтока. Твърди се, че началото му е поставено в Китай преди повече от 5000 години. Възникнало е като наука за намиране на благоприятно място за погребване на мъртвите, защото китайците вярват, че те подкрепят живите след смъртта си. Впоследствие е приложена за домовете на живите хора. В Китай до скоро е било тайно знание, обслужващо интересите единствено на императорите.
Всъщност всички древни хора (не само в Китай) не са строили жилища върху геопатогенни зони и са подбирали специално местата за своите домове и светилища.
Принципите на ФЪН ШУЙ широко се използват в Китай, Япония, Сингапур, Малайзия. Това е и една от причините за бързия им растеж. Бизнесмените на Изток не предприемат строеж или ремонт на бизнес сграда или къща за живеене без да се консултират с експерти по ФЪН ШУЙ. Днес вече е хит в Европа и Щатите, особено в бившия Съветски съюз и Германия.
В България има доста привърженици на тезата за прабългарския произход на тази наука.

“Древните българи прилагали радиестезични методи при търсене на вода и при строеж. ... В Татарстан днешните жители смятат, че там, където са живеели българи, мястото е свещено, а водата е лековита (или глината). Същото поверие има при башкирите, казахите и монголците. Археолозите също отчитат, че древните българи са знаели къде да се заселват и къде да строят и винаги са избирали най-хубавите места. За това им помагала геомантията, в която най-вещи били колобрите.” сп.”Авитохол”
На картинката е Прабългарския календар, нарисуван от Ал. Лудколев. Прабългарският календар е една от най-точните календарни системи. Както виждате, има много фън шуй-ски елементи: квадратът с цифрите ЛоШу в средата, триграмите, кръга с 12-те животни.


Има ли нужда от осъвременяване древният ФЪН ШУЙ?
Древен, древен … дали не си е изживял времето?! Човекът винаги е избирал местата, където да живее. Всички народи имат правила, по които строят домовете си. И тези правила си имат логика: много снегове, значи ще направим стръмни покриви за да се свлича по-лесно снега; най-топлата страна е южната, значи оттам ще са прозорците ... Какво е по-различното сега? Много рядко можем да се съобразим с излъчванията от земята и да построим дома си на чисто от геопатология място. Древните са го правили. Домът ни е пълен с електроуреди, излъчвания на мобилни телефони и т.н., електромагнитни полета с различна сила и честота ни заобикалят отвсякъде. На времето ги е нямало. Древните са живели близо до земята и нейния магнетизъм, а ние живеем в многоетажни сгради. Затова съвременния ФЪН ШУЙ е доста по-различен и сложен от древния. Но има съвременни разработки, които могат да се използват с цел подобряване енергетиката на дома.


Как изглежда един дом, направен по ФЪН ШУЙ?
Според мен, влизайки в един дом, направен по ФЪН ШУЙ, не е нужно това по някакъв начин да личи. Всички коректори може да се впишат в дизайна и да не седят странно. Но хармонията се усеща, човек се чувства добре на такова място, не му се тръгва, с удоволствие се прибира в къщи, бързо релаксира у дома. Обяснението е просто: достатъчно благотворна енергия Ци.

11.09.09 г.

Кратка история на контрацептивите

  • Една от най-ранните рецепти за предпазване от бременност датира от 1550г.пр.н.е. Това е папирусът ЕБЕРЕС, в който е описано как може да се направи
    противозачатъчен тампон. Необходими са акация, фурми(смлени), мед и с помощта на памук се оформя въпросният тампон. Съвременната наука е проверила тази рецепта и потвърждава нейната ефективност - акацията, която ферментира в присъствие на млечна киселина, представлява една от съставките на съвременните противозачатъчни.
  • През 9 век арабският физик и философ Ал-Рази прави смеска от слонски фекалии и мед, а пък египтяните разнообразяват асортимента, като заменят слонските с крокодилски (вероятно водени от екологични мотиви).
  • В ранна египетска епоха са били използвани презервативи, направени от животински мембрани, агнешки и овчи чревца. Интересно е това, че презервативът се използва предимно за предпазване от венерически заболявания.
  • През 1839г. с навлизане на технологията за вулканизиране на губи са създадени и първите гумени презервативи, последвани от латексовите (1920г).
  • Различни билкови отвари имат контрацептивно действие. Преди 4000 години жените в Китай пиели живак и олово, за да контролират плодовитостта си. Канадките са забърквали изсушени тестиси от бобър с алкохол. А в Индия предпочитали семената на морковите, а то поне е доказано, че са много хранителни.
  • В книгата си "Плодовете на философията" 1832 д-р Чарлз Ноутън препоръчва промивки със стипца, цинков сулфат, оцет и натриев хлорид.Промивките се използват като средство за предпазване от забременяване още от първата половина на втори век, като някои рецепти са публикувани през 1838г. в книгата на Соранус "Гинекологията на Соранус и Ефезус".
  • Един от най-необичайните методи за контрацепция е песарът, който се поставял във влагалището с надеждата, че едната от конусовидните му повърхности ще съвпадне с цервикса. Описан е и като средство за изтезание.
  • Към края на 19 век са били произведени и първите цервикални шапчици от метал и гума, а по-късно и от пластмаса. Първите диафрагми са били направени от неопрен. По-късно те се изработват от гума и се прилагат заедно със спермициден крем или гел.
  • Контрацептивните таблетки се появяват за първи път през 1960г. Родината им е САЩ. В момента са най-популярното контрацептивно средство.
  • През 1960 г. спиралите вече са признато средство за контрацепция. Изработвани са в различни форми и размери. Лекар от Казабланка дори е изобретил спирала от найлонова корда на въдица. Какво ли не прави нуждата!

Първа помощ при отравяне с гъби



Бели като зъбки, черни като смърт!

Най-важното изискване при първа помощ - спешна промивка на стомаха!

Отравянията с гъби настъпват при употреба на отровните видове. Прояви на отравяне обаче могат да се наблюдават и при употреба на неотровните, поради наличието на свръхчувствителност у конуматора, разлагане на гъбите или пък от замърсяването им с болестотворни бактерии: най-често протеус, по-рядко коли бацили и изключително рядко ботулинус. Токсикологията различава няколко форми на отравяне с гъби:

Хелвелен синдром
Проявява се при отраляне с гъби от сем. Хелвелацее - най-често диплянката. Отровността значително намалява, ако се изхвърли водата, в която са сварени гъбите. Отравянето предизвиква жълтеница, влияе на кръвта и нервната система. Смъртната доза е около 400 грама гъби. Проявите на отравяне настъпват най-често след повторно ядене на гъбена гозба.

Холероподобен синдром.Фалоиден синдром.
Причинява се от мухоморките - зелена, жълта и бяла. Това е най-коварното и опасно отравяне с гъби. Смъртността стига около 50 на сто. Наблюдава се най-често в средата и края на лятото, и то при употреба на прясно набрани гъби. Отравянията обикновено са единични, рядко семейни или групови и са плод на недобро познаване на гъбите, тъй като зелената мухоморка много прилича на полската печурка. Тежестта на отравянето не зависи от количеството изядени гъби. Като мощно профилактично и лечебно средство до оказване на специализирана помощ се препоръчва готварската сол. Ако настъпят явления на отравяне у някои от ялите  гъби, на всички останали се прави задължителна промивка на стомаха, въпреки липсата на такива явления.

Нервна форма
Различават се две разновидности - пантеринен синдром - от пантеринната и червената мухоморка и мускаринен синдром - при отравяне с червена мухоморка. За щастие тези отравяния са редки.

Отравяния с нехарактерна форма
Срещат се през цялата година, но по-често през есента. Настъпват 0,5 до 2 часа след консумацията и протичат благоприятно. Причиняват се от :червенката, бясната гъба, бълвочката, лъжливата млечница, дяволката и др. При тях страда най-вече храносмилателния тракт.
Много важно изискване при оказване на първа помощ при всички отравяния с гъби е да се направи спешно промивка на стомаха, да се даде очистително и да се потърси специализирана помощ. Профилактиката изисква отлично познаване на гъбите, регулиране и контрол на търговията с тях и разширяване приготвянето и употребата на консервирани гъби.

9.09.09 г.

Хармония в живота с Ин И ЯН


Символът "ин и ян" вече е познат на всички.
Той изобразява равновесие, взаимно допълване и съединение на двете части на цялото.
Светлата част на кръга е ян – активното, мъжкото, небесното начало.
Тъмната част на кръга е ин – пасивното, женското, земното.
В източните философии обичат да правят таблици с двете противоположности.



Ян началото е активно, мъжко, доминиращо, положително. То е пълно със сила и енергия. Ин началото е приемащо, женско, подчиняващо се, отрицателно. То поддържа, храни, подкрепя. Но всяко понятие, което се отнася към ин, съдържа в себе си зародиш или частичка от ян. Аналогично всяко понятие ян, съдържа в себе си ин. Това показва и всяка от двете точки в символа. Затова правилно е да се говори за преобладаващо ин или преобладаващо ян.

Във всяко пространство, във всеки дом, офис трябва да се поддържа относителен баланс на ин и ян. Затова е необходимо да се знае кои предмети и свойства към кое начало се отнасят.

Ин – това са: тъмните тонове, мекото и приглушено осветление, плавните линии, тишината, прохладата, меката мебел, килими, меките повърхности, възглавниците, масивната мебел, тихата спокойна музика.

Ян – това са ярките цветове, силната светлина, правите линии, силната музика, топлината, твърдата мебел (например столове), огледалните и лъскави повърхности, силната и жизнена музика.


Хората по характер също са повече ин или ян (по рождение) и съответно може да избират благоприятна за тях среда.

Личността ян е активна, властна, концентрирана, невъздържана; личността ин е по-възприемчива, феерична, нежна, спокойна, привличаща. На личността ян и е необходима среда ин за да забави темпото, да се поуспокои. И обратното – на личността ин и е необходима среда ян, за да се активизира. Но има една подробност – когато човек е в депресия, той има склонност да потъва още повече в тази депресия и ще предпочете затъмнена стая, тишина и килим. А всъщност в момента са му необходими ярка дневна светлина, червен или оранжев цвят и движение, както и да не остава сам за дълго. По такъв начин – внасяйки в обстановката противоположните качества, може да се постигне благотворен ефект – да се преодолее депресията или да се успокоят бурни емоции.

Балансът на ин и ян в дома предполага наличието на достатъчно осветление, но и възможност за затъмняване, ако човек иска. Използването не само но меки, топли и уютни материи, но и гланцови, лъскави, стимулираци повърхности. Разбира се, трябва да се гледа и цялостният баланс за хората, които живеят в дома – какво работят, как искат да се чувстват когато се приберат в къщи, склонни ли са към депресия или са оптимисти и т.н.


Балансът на ин и ян в офиса обикновено трябва да е изместен в полза на ян, т.е. да преобладава активното начало, по-активни цветове, добро движение на енергия. В спалнята, в СПА центрове, в почивни бази е обратно – трябва да преобладава ин – спокойна, отпускаща атмосфера, тишина и възможност за релакс.

Какво правим, ако спим и работим в едно и също пространство (нещо, което по принцип е недопустимо според Фън Шуй)? Зоната, в която спим оформяме с преобладание на ин, т.е. по-меки и отпускащи цветове, а зоната за работа – повече ян, възможност за по-силно осветление, ярки акценти и т.н.


Цветовете също може да се делят на ин и ян. Цветове ян са черевен, жълт, оранжев, пурпурен. Ин цветове са син, сив, синьо-зелено, синьо-лилаво. Зеленото е средата на видимия спектър на светлината. Може да се отнесе към ин или ян в зависимост от нюанса – синьо-зелено или жълто-зелено.


И ето един пример от живота, който може да се отнесе към много добрия Фън Шуй: зимата е период на свиване, на превес на ин енергиите. Тогава в много от нашите домове грейва цветето "Коледна звезда",(Euphorbia pulcherrima) което със своите ярки червени листа-цветове внася елемента ян, създава настроение и стимул за живот.



Когато енергиите ин и ян са добре балансирани, ние се чувстваме комфортно. Аз се придържам към мнението, че в домовете ни все пак леко трябва да преобладава ян-ската енергия, защото тя носи живота. Добре е да поддържаме чистота и порядък, защото безпорядъкът и застоят на енергия се отнасят към ин. Добре е да проветряваме всеки ден "на течение", макар и за 5 минути - за да раздвижваме енергиите. Добре е да не държим цял ден пуснати щорите или плътните пердета – нека влиза слънчева светлина, за да бъде домът ни по-хармоничен и да ни подкрепя.

7.09.09 г.

Как да направя сайта си популярен

Направили сте си сайт...и искате той да е посещаван, лесно откриваем и достъпен за по-широка маса от почитатели...Можете да добавите безплатно сайта си ТУК, като посредством тази регистрация популяризирате вашата интернет страничка, както в български, така и в чуждестранни търсачки :)