6.07.09 г.

on



"Четирите годишни времена" на италианския композитор Антонио Вивалди е безсъмнено най-прочутият концерт за цигулка за всички времена. Композиран между 1720 и 1725 година, той е доказано достъпен за всяко поколение както сериозни, така и случайни любители на музиката. Дори днес, в 21 век, когато слухът на средно статистическия любител на музика е настроен към хитови сингли с дължина 3-4 минути, "Четирите годишни времена" продължават да печелят почитатели навсякъде по света. Разделено на 12 кратки части, това произведение разчита на музикалното разнообразие и промените в настроението, преминаващи през колекцията от откъси и без усилия поддържа интереса на публиката.

"Четирите годишни времена" утвърждава Вивалди като композитор с огромно въображение, като за това свое произведение той подбира традиционната конструкция от 3 части, която умело миниатюризира и в същото време разширява. Всеки сезон е разделен именно на 3 части, оформяйки общо 12 кратки откъса, които могат да се изпълняват като 4 самостоятелни концерта. Вивалди възприема смел музикален подход, третирайки всяка група от 3 части като откъс от програмна музика, очевидно вдъхновен от картините на придружаващите сонети (има спор между музикалните историци дали сонетите са били въведени да придружават музиката преди или след нейното композиране).

В първата част Пролетта разказва собствената си история преплетена с чуруликането на птици. Втората част рисува перфектна пасторална сцена. Последната част завършва провинциалната идилия с нежна жига, изпълнена на гайда.

Пролет - Антонио Вивалди


Лятото е обрисувано също така живо. Встъпителните мелодични и хармонични мотиви отразяват първия ред на придружаващия сонет, който започва така: "Под топлината на лятното слънце човек и звяр линеят". Приближаваща се буря се предусеща в лиричната втора част. Бурята избухва драматично в третата част, когато времето е безмилостно пометено от гръмотевици и светкавици.


Лято - Антонио Вивалди
 
Есента е най-приятният сезон. Празнуването на жътвата и пиршеството на селяните оформят звученето на първата част. Всички тези действия водят до пиянски сън във втората част. Последната част е вълнуващо описание на сезонния лов с ловни викове, галопиращи коне и бясно преследване.

Есен - Антонио Вивалди

Неизтощимите изобретения на Вивалди продължават в Зимата. Увертюрата предава с удивителна точност усещането за студ и лед. Смразяващото начало на този сезон преминава в изумително красива бавна втора част. Музиката рисува възвишена "перфектна картина" с отнемаща дъха простота. Зимата завършва годината с мощна проява на природата. Краят е ослепителен финал на яростните ветрове, които празнуват даденoто им от Бога изобилие на този свят.


Зима - Антонио Вивалди

 




 

1 коментара:

  1. Because the admin of this web page is working, no uncertainty
    very quickly it will be renowned, due to its feature contents.


    Here is my blog post - her response

    ОтговорИзтриване

Благодарим за коментара! :)